Blue Flower

 

 

 Übersetzung der Mitteilung in die Deutsche Sprache

2017-03-12-Mitteilung-des-Stadtpfarrer-nach-dem-Sonntagsgottesdienst

Draga D-le Kerner, dragi santaneni din Germania,

 

Cu ocazia inceperii lucrarilor de renovare, schimbare a acoperisului Bisericii Romano-Catolice din Santana, care va avea loc Marti, 14. Martie. 2017 vrem sa va informam si pe voi despre situatia actuala in care ne aflam. Astazi la liturghia solemna duminicala am facut acelasi lucru cu credinciosii nostri din Santana in biserica.

Pe aceasta cale la inceput am vrut sa va si multumesc tuturora acelora care va-ti implicat intr-un fel sau altul in acest proiect: institutiilor locale, firmelor private, credinciosilor nostri dar bineinteles si voua santanenilor din Germania, care tot ai nostri sunteti, deoarece fara efortul vostru nu am fi putut realiza ceea ce vrem sa facem acum.

Ca si suma, dupa cum probabil stiti toata lucrarea se va ridica la aproximativ 120.000 Euro. Noi pana acuma avem deja peste 70.000 Euro. Stiu ca pana la urma nu este toata suma de care avem nevoie, dar sincer sa fiu este mult mai mult decat ne-am fi asteptat.

Firma cu care lucram este o firma cu care in general colaboreaza si Episcopia Romano-Catolica din Timisoara si acest lucru este o garantie si pentru noi ca lucrarea care va fi facuta va fi si o lucrare buna, cu care o sa ne mandrim si noi dar si urmasii vostri. O sa lucreze o echipa de aproximativ 10 persoane si lucrarea va dura 3-4 luni. Noi speram ca si in viitorul apropiat sa mai reusim sa adunam suma de bani de care avem nevoie pentru ca la sfarsitul lucrarilor sa putem sa achitam toata suma datorata firmei care ne executa lucrarile.

Si bineinteles dupa ce va multumesc tuturora vrem sa multumim cu totii Bunului nostru Dumnezeu, fara ajutorul caruia si fara binecuvantarea Lui nu am fi putut realiza nimic. Oare nu El a fost acela care a deschis usile acolo unde trebuiau deschise si inimile voastre atunci cand trebuia sa va implicati in acest proiect si sa aduceti un sacrificiu pentru acesta. Da, sa stiti ca El a fost, doar ca El asa lucreaza,  prin noi, prin implicarea noastra, prin daruirea noastra, prin jertfele noastre, prin iubirea noastra fata de semeni nostri si iata, pentru biserica noastra.

In continuare va rog ca sa ne rugam cu totii la Bunul nostru Dumnezeu ca sa ne ajute sa ducem la bun sfarsit aceasta lucrare si prin acest gand al rugaciunii sa ne unim cu totii cei de aici din Santana cu voi santaneni plecati in Germania, deoarece stiim ca daca ne rugam      Dumnezeu ne si ajuta.

Astazi in liturghia de astazi ne-am rugat si va rog sa va rugati si voi si pentru acei oameni care in urmatoarele luni vor lucra la aceea inaltime ca Bunul nostru Dumnezeu sa aiba grija de ei, sa-i ocroteasca si sa le binecuvanteze munca depusa.

Noi va uram tuturora celor care sunteti santaneni plecati in Germania ca Bunul nostru Dumnezeu sa va binecuvanteze pe voi, familiile voastre, comunitatile voastre acolo unde sunteti, acolo unde traiti, acolo unde activati, pentru implicarea voastra in renovarea bisericii noastre care a fost si este si biserica voastra, deoarece aici ati primit si au primit si stramosii vostrii increstinarea intru Domnul nostru Isus Cristos prin sacramentul botezului.

 

Va multumim.

 

Dumnezeu sa va aiba in paza si sa va binecuvanteze.

Ramanem uniti cu voi prin rugaciuni.

 

Parohul vostru din Santana

 

                                                

Parintele Bariak Ladislau